Historický nález s moderním zpracováním
Před rokem se veřejnost dozvěděla o významném archeologickém objevu. V řepném poli na Opavsku byl nalezen zlatý šperk, který anonymní nálezce původně považoval za obyčejný kus plechovky. Archeologové však rychle rozpoznali jeho ohromnou historickou hodnotu. Tento téměř 50 cm dlouhý zlatý předmět pochází z doby bronzové (1300-800 př.n.l) a odborníci se domnívají, že čelenka patřila osobě z vyšší společnosti.
Proces rekonstrukce čelenky
Naše společnost Electroforming s.r.o. se podílela na procesu rekonstrukce tohoto historické artefaktu ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR v Brně a Muzeem v Bruntále. Díky naší spolupráci a moderním technologiím se podařilo oživit dávnou historii a ukázat veřejnosti, jakou mohla čelenka mít původní podobu.
Vše začalo nálezem čelenky, který byl následně detailně skenován, což umožnilo vytvoření přesného 3D digitálního modelu zachycujícího všechny jemné detaily šperku. Podle tohoto modelu byl pomocí 3D tisku vytištěn fyzický model čelenky, který byl obtištěn do silikon-kaučuku (Lukaprenu). Tím byl vytvořen otisk (negativ), který sloužil jako primární model pro galvanoplastiku. Právě pomocí naší galvanoplastiky byla na povrchu otisku vyloučena vrstva mědi, která byla po nanesení dostatečné tloušťky kovu oddělena od modelu, čímž vznikla samonosná měděná kopie čelenky, tzv. galvano. Technologie galvanoplastiky byla zvolena vzhledem ke své schopnosti zobrazit extrémní detaily a ostré části výrobku, které by jinak nebylo možné vyrobit. Po oddělení galvana čelenky následovalo jeho důkladné opracování. Nakonec bylo galvano čelenky pozlaceno, čímž se rekonstrukce přiblížila původnímu lesku a kráse čelenky.
Význam a výstava čelenky
Díky tomuto procesu jsme se podíleli nejen na rekonstrukci čelenky, ale také pomohli naší veřejnosti ukázat, jak mohla původně čelenka vypadat ve všech svých detailech. Nyní je možné v Brně obdivovat jak originál, tak i věrnou 3D rekonstrukci zlatého šperku starého tři tisíce let. „Tento poklad je unikátní nález s mimořádnou historickou hodnotou a mě těší, že se stal jedním z nejkrásnějších exponátů archeologické sbírky našeho Krajského muzea na zámku Bruntál,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. Dodal, že materiál původního šperku je složen z 85 % zlata, 14 % stříbra a 1 % mědi.
Spojení historie a moderních technologií
(3D tisk a galvanoplastika)
Jsme hrdí na naši práci a děkujeme všem partnerům za jejich spolupráci. Takové projekty umožňují propojit moderní technologie s historií a přenášet fascinující příběhy z minulosti do současnosti.
Pokud by vás zajímalo více informací o zlaté čelence, můžete se podívat na krátkou videoreportáž.
Electroforming s.r.o. – Plníme individuální požadavky od vývoje po výrobu.
#historie #archeologie #galvanoplastika #3Drekonstrukce #vyroba #electroforming